Spoznajte náš tím.

Mária Fančovičová

Viceprezident pre marketing 2018/2019

Prečo si sa rozhodla pre ELSA? Čo ťa motivovalo pridať sa do teamu?

O ELSA som sa dozvedela už na mojom zápise. Oslovili ma ľudia, ktorí o nej hovorili ako o organizácii, vďaka ktorej môžeme dosiahnuť niečo viac. Zaujali ma tým, že vďaka ELSA môžem vycestovať, dostať sa na zahraničné stáže, spoznať nových ľudí. V tom momente som neváhala a po skončení zápisu sa zapísala aj do ELSA. A tu začala moja cesta v tejto organizácii.

Aké príležitosti ti ELSA ponúkla a čo všetko si získala tým že si v teame?

Vďaka ELSA som spoznala veľa nových ľudí, ktorí sa za tie dva roky stali mojimi najlepšími priateľmi. ELSA mi dala možnosť precestovať nielen celé Slovensko ale i zahraničie. Tým, že veľa cestujeme moja angličtina sa dostala na nový level. Dozvedela som sa mnoho nových vecí zo sveta marketingu. Naučila som sa ako funguje projektový manažment, čo všetko za tým je, s čím sa musíme popasovať, aby sme dosiahli čo chceme a následne ten super pocit, keď všetko funguje ako má a ako niekedy málo stačí, aby sa z nápadu stal projekt a skutočnosť, ktorá niekomu môže reálne zmeniť život.

Neľutuješ? 😊

Neľutujem! Vďaka ELSA som zažila nezabudnuteľné eventy a dúfam, že tie najlepšie ešte len prídu.😊

Aké boli tvoje začiatky v ELSA?

Cesta v organizácii po mojom zápise pokračovala tak, že som sa stala rádovým členom. Pomáhala som organizovať akcie v našej lokálnej skupine. Neskôr som sa začala zaujímať o svet marketingu a vďaka Romanke Fridrikovej som sa z lokálnej skupiny dostala do národného boardu. Najskôr ako director a momentálne ako viceprezident pre oblasť marketingu.

O čo sa zaujímaš, čo rád robíš vo voľnom čase mimo ELSA?

Mimo našej organizácie sa venujem cestnému behu. Pôsobím v bežeckom klube pod ktorého hlavičkou som zapísaná v Slovenskom atletickom zväze a pravidelne chodím na preteky. Okrem toho cvičím yogu a všetok stres filtrujem vo fitku. Mimo športu rada čítam knihy.

Máš nejaké motto, ktorým sa riadiš?

“Tí blázni, čo si myslia, že môžu zmeniť svet, ho naozaj zmenia.”

Je niečo, čo by si chcela na záver doplniť?

Nevedela som že rozhodnutie, ktoré som spravila na zápise v júni 2017 bude tým najlepším rozhodnutím v mojom živote. Našla som svoje miesto, zlepšila svoje zručnosti, stretla úžasných ľudí z celej Európy i mimo nej, našla priateľov na celý život. Stala som sa súčasťou jednej veľkej rodiny. ELSA mi otvorila oči, ukázala mi potenciál, ktorý som predtým sama v sebe nevidela a verím, že raz vrátim našej organizácii späť všetko, čo mi dala! 😊

 

Monika Praženková

Viceprezident pre Semináre & Konferencie 2018/2019

Prečo si sa rozhodla pre ELSA? Čo ťa motivovalo pridať sa do teamu?

O ELSA som sa dozvedela, keď som bola prváčka. Jedna členka nám prišla rozprávať na prednášku o tom, čo je ELSA, čo robí a aké výhody má členstvo. Najskôr, keď začala rozprávať, snažila som sa ju ignorovať. Nech ponúkala čokoľvek, bolo mi to jedno. Potom som ale začula, ako rozprávala, že si takto môžeme vylepšiť životopis, že advokátske kancelárie radšej príjmu študentov z ELSA, než tých, ktorí nič extra nerobili. Vtedy som začala počúvať. Dozvedela som sa, čo je ELSA a že organizuje rôzne zaujímavé projekty, a to ma vždy bavilo – organizovať. Vtedy som sa rozhodla, že sa k nim pridám.

Aké príležitosti ti ELSA ponúkla a čo všetko si získala tým že si v teame?

ELSA mi dala možnosť cestovať po Slovensku i do zahraničia, spoznala som nespočet úžasných ľudí či už na slovenských právnických fakultách, alebo na zahraničných (mám priateľov takmer v každej európskej krajine, a dokonca i mimo Európy). Naučila som sa s ľuďmi spolupracovať, viesť ľudí, organizovať nie len projekty, ale aj svoj čas pri takom množstve povinností, začala som komunikovať v angličtine, čo mi neuveriteľne pomohlo zlepšiť sa v nej, stretla som rôznych odborníkov z právnickej praxe a bola som na miestach, ktoré by som inak nemala možnosť navštíviť. ELSA mi otvorila mnoho dverí.

Neľutuješ? 😊

Nebudem tvrdiť, že členstvo má iba samé výhody. Tak nefunguje nič na svete. Na jednej strane mi ELSA dala veľa, na druhej strane mi aj niečo zobrala. Pre to, v čo verím, o čo sa snažíme, t. j. prispievať k právnemu povedomiu študentov i širšej verejnosti, zvyšovať povedomie o ľudských právach, vytvárať príležitosti pre študentov prehlbovať svoje vedomosti v právnej oblasti, treba obetovať veľa času a energie, niekedy na úkor iných vecí. Ak je niekto tak zapálený do toho čo robí, ako som ja pri činnosti v rámci ELSA, bez ochoty obetovať niečo, aby to fungovalo, to nejde. Napriek tomu môžem úprimne povedať, že neľutujem.

Aké boli tvoje začiatky v ELSA?

Keď som sa stala členkou, netušila som, čo všetko ma čaká. Začínala som ako každý iný člen, ktorý mal záujem robiť niečo navyše – bol projekt, tak som išla pomáhať a robila som, či mi povedali. Niekedy to bolo umývanie riadu, inokedy predávanie lístkov na párty alebo pomáhanie v šatni. Čím viac som sa tých projektov zúčastňovala, tým dôležitejšie a zodpovednejšie úlohy som dostávala – veď nemôžem predsa viesť celý projekt, ak neviem, čo mám robiť. Rastúcim množstvom projektov, na ktorých som pomáhala, som sa dozvedala o fungovaní organizácie ešte viac. Keď sa blížilo jarné valné zhromaždenie, na ktorom prebieha voľba členov výkonnej rady a dozornej rady na nasledujúci akademický rok, veľa členov ma podporovalo, aby som šla kandidovať na Pokladníčku. A teda som išla, aj ma zvolili. Odvtedy som bola členkou 4 výkonných rád a 1 dozornej rady (vrátane súčasného pôsobenia).

O čo sa zaujímaš, čo rád robíš vo voľnom čase mimo ELSA?

Boli časy, keď som nevedela, čo je to voľný čas, bola som v jednom kole: škola, práca, ELSA, škola, práca… Neskôr sa k tomuto stereotypu pridali pravidelné tréningy krav magy (izraelské bojové umenie založené na princípe sebaobrany). Keď mi však vyjde chvíľka času, rada si pozriem nejaký film, prečítam dobrú knižku, alebo sa idem baviť s kamarátmi. 😊

Máš nejaké motto, ktorým sa riadiš?

Fúha, tých by bolo. Neviem, čím to je, ale svoj život žijem podľa rôznych zásad a výrokov. Takmer na každú situáciu, ktorá ma stretne, mám nejaké motto, ktoré mi pomáha ľahšie sa rozhodovať. Vždy sa totiž snažím urobiť to, čo je správne.

Je niečo, čo by si chcela na záver doplniť?

Myslím, že je v poriadku, ak sa v priebehu času postupne menia priority. Aj keď som si to niekedy nechcela pripustiť, dlhú dobu bola pre mňa ELSA priorita č. 1. Dokonca pred školou a prácou. A napriek tomu, že ELSA stále zbožňujem a som vďačná za všetko, čo sa mi vďaka nej naskytlo, po toľkých rokoch pôsobenia v nej mám už iné záujmy, ktoré sú mi prednejšie. A svoje pôsobenie chcem zakončiť najlepšou Summer ELSA Law School, akú história ELSA Slovensko ešte nezažila.

ELSA je o ľuďoch. Tak ako všade, kde to takto funguje, ak sa tam dostanú nesprávni ľudia, nebude to dobre pôsobiť (viď napr. NR SR a Vládu SR :D). Aj z takéhoto dôvodu často vznikajú rôzne zosmiešňujúce klebety a urážky, ale niekedy smerujú aj voči nesprávnym osobám. Netreba hádzať všetkých do jedného vreca, skôr naopak, pomôcť tým, ktorí to skutočne myslia dobre a chcú robiť všetko pre prosperitu nie len združenia, ale celej spoločnosti.